Dla dorosłych rozwód to coraz częstsze doświadczenie w życiu. Dla dzieci to zawsze ogromny stres i strata. Niektórzy psychologowie porównują je do żałoby.
Jak możemy zadbać o dzieci, które najwięcej tracą z powodu rozwodu rodziców i najmniej mają w tej kwestii do powiedzenia? Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne:
-
Jeśli to możliwe, oboje rodziców powinno być przy przekazywaniu informacji o rozwodzie dzieciom. To nie jest łatwy moment i należy zapewnić dzieci o miłości do nich, która nie kończy się wraz z rozwodem.
-
Warto pamiętać, że dzieci często winią się za rozstanie rodziców, szczególnie te młodsze mogą utożsamiać rozwód z tym, że nigdy nie zobaczą już drugiego rodzica. Takie wątpliwości należy rozwiać. Dzieci zasługują też na informacje jak teraz praktycznie będzie wyglądało ich życie – gdzie będą mieszkać, jak często będą spotykać się z drugim rodzicem itd.
-
Pomóż dziecku ubrać emocje w słowa. Bez względu na to czy i jak dziecko mówi o swoich emocjach, możesz być pewien, że cierpi, boi się, jest złe. W okresie rozwodu rodzice powinni wyjątkowo mocno odczytywać między wersami zachowanie dzieci, wskazywać im sposoby na wyrażanie emocji, a jeśli to dla nich za trudne, poszukać specjalisty, który może się tym zająć.
-
Pokaż swojemu dziecku, że jego emocje są ważne. Rodzice w trakcie rozwodu są często zajęci sobą, swoim bólem i umniejszają przeżycia dzieci tłumacząc, że te wiele nie rozumieją. Mówienie dzieciom „Będzie dobrze, nie przejmuj się”, „Nie ma o co płakać/złościć się” może wyrządzić wielką krzywdę, bo stanowi komunikat „Moje emocje są nieważne”. Dzieci powinny słyszeć „Widzę, że cierpisz, że jest ci trudno, chciał(a)bym ci tego zaoszczędzić”.
-
Pytaj dzieci o zdanie. O to jak się czują, co myślą. Co mogłoby im pomóc. Zadbaj o to, by wspólnie spędzać choć trochę czasu na spacerze, oglądając film, czy robiąc smaczny deser.
-
Szukaj pomocy na zewnątrz dla siebie i swojego dziecka. W okresie rozwodu wyjątkowo warto zadbać o wsparcie z zewnątrz, rodziny, przyjaciół, a być może również psychologa. Pod żadnym pozorem dzieci nie wolno obarczać swoimi emocjami („Jesteś teraz jedyną podporą mamusi”, „Tatuś by bez ciebie nie dał rady”, „Chcesz iść do koleżanki? No dobrze… zostanę sama, nie przejmuj się mną”).
-
Dbaj o zdrowie. Stres sprzyja zachorowaniom, infekcjom dlatego w trudnych momentach jeszcze bardziej należy dbać o zdrowe posiłki i ruch.
-
Dbaj o rutynę. Dla dzieci przewidywalność, szczególnie w momencie gdy ich dotychczasowy świat się wali, jest niezwykle ważna. Należy dbać o stałe pory snu, posiłków, odpoczynku, odrabiania lekcji.
-
Pod żadnym pozorem nie wypowiadaj się negatywnie o drugim rodzicu. Dla dzieci to bardzo trudna sytuacja prowadząca do konfliktu lojalnościowego.